A környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontok az élet minden területén egyre inkább előtérbe kerülnek. Ennek fontos eleme a hulladékokkal való felelős gazdálkodás, az egyszer használatos műanyag hulladékok felhasználásának szabályozása, korlátozása.
Az Európai Unió stratégiát dolgozott ki arra, hogy a műanyaghulladék folyamatosan növekvő keletkezése és a műanyaghulladék környezetbe, különösen a tengeri környezetbe jutása jelentette problémát kezelje. Az Unió elfogadta az egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló 2019/904/EU irányelvet. Az uniós irányelv elsődleges célja, hogy a tengerek műanyagszennyezését csökkentse, ezért alapjául az a tíz egyszer használatos műanyagtermék és halászati eszköz szolgál, amely az európai tengerek szennyeződésének 86%-áért felelős.
Ennek a szabályozásnak a hatásai folyamatosan megjelennek a mi életünkben is, ezért fontos, hogy új szokásokat alakítsunk ki, és előtérbe helyezzük a megújuló alapanyagból készülő, visszaforgatható egyszer használatos termékeket. A műanyagok alternatívája így egyre inkább a cukornád, a papír, a fa stb lesznek.