Trükitehnoloogiad

Ofsettrükk on tänapäeval kõige levinum trükitehnoloogia. Ofsettrükis ei puutu trükitav materjal (nt paber) otseselt kokku trükiplaadiga, vaid vaheetapiks kasutatakse trükikummi, mis vähendab trükiplaadi kulumist. Trükiplaati töödeldakse nõnda, et selle trükkivad pinnad hülgavad vett ja mittetrükkivad osad kattuvad veega. Vett hülgavad osad kattuvad trükivärviga, trükivärv kantakse plaadilt trükikummile ja seejärel paberile. Trükkida saame formaate A4–A1.

Digitaalne trükk ehk digitrükk toimub samal põhimõttel nagu tavakasutuses olevate tindiprinterite puhul. Tegemist on muidugi natuke spetsiifilisemate masinatega, nende trükijälg on parem ja nende trükiformaat on kordi suurem tavalisest printerist. Samuti kasutatakse spetsiaalseid tinte, mis on mõeldud erinevatele materjalidele ja erinevates tingimustes kasutamiseks. Digitrükki peaks eelistama ofsettrükile siis, kui on tegemist väiksemate kogustega. Digitrükki kasutatakse ka väga suureformaadiliste trükitööde tegemiseks, kuna tavalised trükimasinate formaadid ei pruugi seda võimaldada.

Fleksotrükk on kõrgtrüki edasiarendus, mille puhul trükivormid valmistatakse plastikust. Fleksotrükki kasutades on võimalik trükkida väga erinevatele materjalidele (ka värvi mitte imavatele ja venivatele materjalidele, nt polüetüleen, foolium jt). Põhiliseks kasutusalaks on pakenditööstus, valdavalt rullis kleebis- ja kartongetiketid. Fleksotrüki peale tuleks mõelda siis, kui on vaja tooteetikette või mõnda muud rullis trükist ja seda suuremas koguses. Fleksotrüki kvaliteet ei ole küll nii hea kui ofsetil, kuid näiteks tooteetikettide puhul on fleksotehnoloogiat kasutades erinevaid trükivõimalusi rohkem.

Siiditrükk on meetod, kus värv kantakse trükitavale materjalile läbi raamile pingutatud peenikese võrgu (siidi). See on üks laialdasemaid reklaamtoodete trüki võimalusi. Materjalideks sobivad näiteks erinevad kleebismaterjalid, paber ja papp, plastik, alumiinium, puit jne. See on kõige parema värvikattuvusega trükimeetod ning seda kasutatakse suhteliselt palju ka tavalistel trükitoodetel, kui tahetakse teatavat osa trükisel esile tõsta. Samuti on siidis võimalik trükkida kraabitavat (loteriid), pimedas helenduvat, metallik, kuld, hõbe jne värvi.

Tampotrükki kasutatakse kõvapinnaliste toodete trükkimiseks, nagu seda on pastakad, kruusid, klaasid, tulemasinad, dokumendikaaned jne. Trükkimiseks kantakse soovitud kujundus trükipadjale peegelpildis, sest tampotrüki põhimõte on nagu templitel: kujutis „lüüakse“ tootele.

Surutrükk ja pimetrükk on paberi või kartongi pinda surutud trükikujutis, mis pressitakse tootele. Värve selle trüki juures ei kasutata. See on üks lisaefekti võimalus, muutmaks trükist atraktiivsemaks.

Fooliumtrükk on protsess, mille abil kantakse metallfoolium trükivormilt trükitavale materjalile. Fooliumtrüki korral kantakse materjalile termilise, nn „hot stamp“ menetluse ja tsinko-klišee abil õhuke metallfoolium või hologramm. Metallfooliumite valik on lai, peamiselt kasutatakse kulda ja hõbedat, kuid võimalikud ka teised variandid: must, punane, roheline, sinine ja pronks.

Termotrükk
Kasutatakse kujutise reljeefseks tõstmisel siiditrükis.

Kõrgtrükk
Kunagi valitsev tehnoloogia on tänaseks muutunud väga ekslusiivsete trükiste teostusviisiks. Väga elegantne disain ja õige paber muudab trükise tõeliselt isiklikuks ja omapäraseks kunstiteoseks. Teostatakse käsitsi! Kombineeritav stantsimise, suru- ja pimetrükiga. Mõningad paberid saab täiendada ka fooliumtrükiga.