Paberi kulu

Paberi kulu leidmiseks erinevate tiraazide puhul klikka siia: Paberikulu varuta

Paberi piki- ja ristisuund

Paberi ja kartongi valmistamisel kalduvad kiud asetuma piki paberikonveierit. Seda püütakse takistada, kuna soovitakse võimalikult väikest erinevust paberi piki- ja ristisuunas. Siiski on enamikul paberi- ja kartongisortidel selgelt märgatav kiusuund. Selle võib lehte painutades või rebides hõlpsasti kindlaks teha. Võib ka proovida küünega mööda lehe serva tõmmata. Kui serv tõmbub laineliseks, on see paberi ristiserv.

Hinnakirjas ei ole kiu pikisuunda eraldi märgitud, kuid seda saab siiski tuvastada. Formaatide andmetes on esimesena antud mõõt paberi ristisuunas. Kiusuund on seega paralleelne teisena märgitud mõõduga. St kui mõõdud on 46x64 cm, on ristisuunas serva pikkus 46 cm ja pikisuunas serval 64 cm.

Mis on trükise kaal?

Paberikulu ja postikulude arvestamise hõlbustamiseks on järgnevas tabelis antud paberi kaal trükistes, milles on 2-32 lehekülge formaadis A6, A5 ja A4, grammkaalus vahemikus 70-150g.

Kuna 1984.a üldiste tarnetingimuste järgi on paber tarnekõlbulik ka grammkaalu teatavate kõikumiste puhul, tuleks alati teha ka trükise kontrollkaalumine.

Tabeli avamiseks klikka siia: Trükise kaal