Paberi valimine

Sobiva paberi valimiseks väärt nõudanded - kliki siia! 

Choose the right paper - Printing papers guide. Tips for choosing the right paper- click here!

Katmata paberid (valdavalt WFU e woodfree uncoated)
Katmata paberid koosnevad peamiselt pleegitatud tselluloosist ja täiteainetest. Paber on tänu suurele puidukiu sisaldusele tugev ja mahuline. Paber tundub katsudes loomulik, valged toonid on alati valgemad kui kaetud paberitel. Katmata paberite pind on ebaühtlane ning seetõttu on lubatud suurim rastritihedus väiksem kui kaetud paberitel.

Kaetud paberid (valdavalt WFC e coated woodfree)
Kaetud paberite pind on muudetud siledamaks kriidikihi lisamisega. Siledam paberi pind loob eeldused selgema ja teravama pilti kuvamiseks – värvipunkte saab panna tihedamini ja need ei „jookse“ laiali.  Ühekordselt kaetud paberid kannavad lisanimetust matt, mitmekordselt kaetud paberid on kas silk või gloss. Nimetus semigloss võib tähendada nii silki või matti. Kuna kivi (kriit) on vähem mahuline kui puit, siis on gloss ja silk paberid tunduvalt õhemad ja pehmemad, kui samas grammkaalus olev matt kaetusega või katmata paber. Mitmekordselt kaetud paberi pind on see eest siledam ja võimaldab rastritihedust 200lpi, samas matt paber talub kuni 175lpi ja katmaata 133 lpi. Pea meeles, et kui silk ja gloss paberid on erinevatel tootjatel üldises plaanis sarnased, siis matt pabereid toodetakse oluliselt erinevaid – nii mahulisuse, kriidikihi paksuse, pinnasileduse, läike % ja teiste parameetrite poolest.

Nõuanded

1.Kui jääd jänni ja vajad nõuandeid siis helista Papyrusesse, aitame hea meelega. Mängides kujundusega saad kasutada erinevaid trükipabereid ja läbi selle luua tarbijal erinevaid emotsioone.

2.Teksti ja pildi vahekorra jaotusest sõltub paljuski, mis paberit saab kasutada, mida mitte. 
Mõtle enne kujundama asumist, mis sõnumit soovid tarbijani viia ja kas teed seda teksti või pildi abil. Kaetud pabereid kasutakse ohtra pildimaterjali korral, katmata pabereid kasutatakse siis kui domineeriv on tekst. Kaetud paberitel tuleb pildimaterjal parem, kuid teksti on läike tõttu raskem lugeda. Näiteks materjali „pilt tuletornist ja jutt tuletorni ajaloost“ saab lahendada kõikidel paberisortidel, kui proportsioonid on valitud õiged.

Läikiv pinnaviimistlus toob värvid esile. Siidjalt ja matilt pinnalt on teksti mugavam lugeda. Kaetud paberid sobivad täisvärvides ja erksates toonides piltidega trükiste tootmiseks. Katmata paberil on naturaalsem tunnetus ja ka tekst on hästi loetav. Soovitame erilisteks trükisteks kasutada ka disainpaberit. Disainpaberil trükis on eriti silmapaistev ka ilma keeruka kujunduseta.

3.Mida raskem grammkaal, seda kallim paberi ruutmeeter. 
Paberi grammkaal näitab kui palju kaalub 1 m² seda paberit. Mida rohkem gramme seda raskem leht. Vahemik mida peamiselt kasutatakse on 80-300 g/m². Paberi raskus ja paberi tugevus ei ole otseses seoses. Vähem kaetud paberid on mahulised, sama grammkaalu juures on nad oluliselt tugevamad kui mitmekordselt kaetud paberid. Ehk nt 100 g/m² katmata paberi tugevusomadused on sarnased 150 g/m² glossiga. Paberi paksust märgitakse mikronites my (1000 my = 1 mm). Isegi samasse paberiklassi kuuluvad sarnased paberid võivad olla sama grammkaalu juures erinevate omadustega.

4.Kaaned, pakendid. Kartong on trükise kaanteks ja pakenditeks sobivaim tänu tugevusele ja vastupidavusele. Pakendeid, eriti luksustoodete ja käsitöömaiustuste pakendiks, saab kasutada ideaalselt ka disianpabereid. Palun veenduge, et trükkimisel ja järeltöötlusel kasutatakse ainult selliseid värve, tinte, kilesid, liimi jne , mis vastavad EU määrusele nr. 1935/2004 Rohkem infot saad meiega ühendust võttes.